Sygnał dźwiękowy w samochodzie

Ludzie coraz chętniej korzystają z jazdy samochodem. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż dzięki temu stajemy się niezależni od innych. Jednak ważne jest to, aby uważnie jeździć i być ostrożnym na jezdni. To bardzo ważne, ponieważ dzisiaj o wypadek nie trudno. W takich sytuacjach dobrze jest jakoś zasygnalizować, że ktoś jedzie źle albo w jakieś innej sytuacji. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym jest i jakie są sygnały dźwiękowe w samochodzie.

Co to jest sygnał dźwiękowy?

Sygnałem dźwiękowym w samochodzie jest nic innego jak klakson samochodowy. Najważniejsze jest to, iż jest to obowiązkowy element wyposażenia samochodu. Jest także niezbędny, ponieważ to dzięki niemu jesteśmy w stanie ostrzegać o niebezpieczeństwach. Klakson pozwala zatem na ostrzeganie innych użytkowników ruchu drogowego. Kiedyś taki sygnał nie miał tak małej postaci jak obecnie w samochodach, czy to starszych czy nowszych. Dawniej klakson istniał w formie dość niewielkiej trąbki oraz pompki, która miała kształt gruszki. Dzisiaj wygląda on zupełnie inaczej, w sumie chyba można nawet powiedzieć, iż lepiej. Jest bardziej praktyczny, ponieważ znajduje się na wyciągnięcie ręki i w zasięgu naszego wzroku. Należy wspomnieć, iż obecnie urządzenie to jest o wiele bardziej złożone. Ponadto jest bardziej rozwinięte technicznie. Dźwięk jaki wydobywał się z dawniejszego rogu lub trąbki po jego naciśnięciu był dość głośny. Nie każdy wie, ale był on pierwszym klaksonem samochodowym w formie ręcznej, który był montowany przeważnie na ramie konstrukcyjnej auta. Na pewno ktoś zadał sobie kiedykolwiek pytanie, dlaczego na klaksonie samochodowym widnieje obrazek trąbki. Teraz już sprawa się wyjaśniła. Dodatkowo symbol ten został umieszczony także na znaku drogowym B29. Znak ten oznacza to, iż widnieje zakaz używania sygnałów dźwiękowych. Dzisiaj mimo, że klakson jest w formie elektronicznej również, aby go użyć musimy do tego użyć dłoni. Trzeba dość mocno przycisnąć.

Czy zawsze możemy używać sygnału dźwiękowego? Niestety nie. Można to robić tylko w określonych sytuacjach, czyli takiej jaką jest zwrócenie uwagi innych uczestników ruchu drogowego. I tylko wtedy gdy wiecie, że zbliża się niebezpieczeństwo. Nieuzasadnione użycie klaksonu jest karalne. Także na egzaminie na prawa jazdy nie wolno go używać. Chyba, że ktoś wylosuje, aby go wskazać i użyć. Ale jest to wyjątkowa sytuacja. W terenie zabudowanym także nie można go używać. Ale za to można stosować sygnał dźwiękowy podczas wykonywania manewru wyprzedzania oraz omijania. Ale tylko wówczas, gdy istnieje bardzo ograniczona widoczność na drodze i to tylko poza terenem zabudowanym. Sygnał taki musi mieć jednolity ton. Inne tony klaksonu są zarezerwowane tylko dla samochodów uprzywilejowanych typu policja. Jeśli policja złapie nas na nieuzasadnionym użyciu klaksonu lub jak zrobimy to w miejscu, gdzie jest całkowity zakaz to musimy wziąć pod uwagę, iż mają prawo wystawić mandat w wysokości 100 zł. Ogólnie wiadomo, że każdy samochód jest wyposażony w klakson już od początku. Jednak co będzie jak się zepsuje? Nic trudnego. Można kupić nowy. W Internecie można znaleźć bardzo dużo ofert i sklepów. Kwestia tylko wybrania tego jednego, odpowiedniego tylko dla nas.

Podsumowując niniejszy artykuł należy wspomnieć, iż tak jak było to opisane wcześniej, klakson samochodowy jest naprawdę potrzebnym, a wręcz niezbędnym elementem wyposażenia każdego samochodu. Wiadomo, iż nie codziennie się go używa. Jednak nigdy do końca nie wiemy, kiedy będzie trzeba go użyć. Przecież różne występują sytuacje na drodze. My możemy uważać, a inni nie. I przez takie coś później są niestety wypadki na drogach. Trzeba być bardzo skupionym za kierownicą. Jeśli chcesz kupić nowy klakson, a nie wiesz jaki to udaj się do fachowców. Oni zawsze chętnie doradzą.