Jak trwałe jest ogumienie?

Samochód jest bardzo ważny. A jak już go mamy to musimy wiedzieć, że jego wyposażenie jest równie najważniejsze. Do najbardziej potrzebnych elementów wyposażenia na pewno można zaliczyć koła. A skoro są koła to muszą być opony. Tylko pytanie jakie są najlepsze i jak długo są w stanie wytrzymać? Na to pytanie będzie można znaleźć odpowiedź w niniejszym artykule.

Czym jest opona? Podstawowe informacje

Na pewno wszyscy słyszeli o czymś takim jak opona. Jest to nic innego jak bardzo ważny element samochodu. Ta część wyposażenia jest jedyna, która ma bezpośredni kontakt z podłożem. Tylko ona dotyka asfaltu lub innego podłoża. Aby nasza jazda była komfortowa i bardzo bezpieczna, musimy pamiętać, aby zaopatrzyć się w bardzo dobre i zadbane lub całkiem nowe ogumienie. Jednak bardzo dużo osób zastanawia się jak długo można jeździć na jednych i tych samych oponach. Przecież wiadomo, że opony mają określony czas bezpiecznego ich użytkowania, a to natomiast ma wpływ na jego awaryjność.
Ponadto koła są w stanie zapewnić jak najlepszą przyczepność. Dzięki temu będziemy w stanie kierować swoim pojazdem w różnych warunkach atmosferycznych. A to jest bardzo ważne. No i oczywiście nieuniknione.

Na polskim rynku możemy wyróżnić między innymi opony pneumatyczne. Czym one są? To nic innego jak zewnętrzna część koła, która ma przekrój otwarty i jest wykonana z gumy. Ponadto zakłada się ją na felgę lub obręcz, aby można było swobodnie napełnić ją powietrzem. Musimy pamiętać, aby w tym przypadku było duże ciśnienie. Opony pomagają kierowcy podczas hamowania lub skręcania w różne strony.
A czy ktoś wie, że na rynku istnieją opony, które przystosowane są na pory roku? Jeśli nie to warto wspomnieć, iż możemy wyróżnić ich rodzaje, takie jak:

  • Opony letnie – W tym przypadku znacznie większa powierzchnia gumy ma styczność z nawierzchnią, przez co przyczynia się do lepszej jazdy i większej stabilności podczas hamowania pojazdu. Poza tym można zauważyć, iż posiada ona znacznie większe bloki bieżnika oraz trochę mniejszą liczbę lameli. Na oponach letnich można jeździć, gdy temperatura na dworze nie będzie mniejsza niż 7 stopni Celsjusza.
  • Opony zimowe – Opony te stosujemy, gdy temperatura na zewnątrz jest zdecydowanie mniejsza niż 7 °C. Warto ją założyć, gdy pada deszcz, śnieg czy grad. Nawet po lodzie można nimi jeździć.
  • Opony całoroczne – To najpopularniejsza z rodzajów. Inaczej nazywana jest jako opona zimowa, która zdecydowanie dostosowana jest do warunków panujących latem. do lata.

Wracając do pytania jak trwałe są opony, niestety nie jesteśmy w stanie tego określić. Wszystko to zależy od żywotności posiadanych opon samochodowych. Tak więc warto dodać, iż maksymalny czas ich użytkowania jest skutkiem kilku czynników, które w dużym stopniu decydują o zużyciu ogumienia. Musimy wiedzieć ponadto jaki wiek mają nasze koła. Nie chodzi tutaj tylko o datę produkcji oczywiście. Chodzi także o określenie jak często opony były poddawane zmianom warunków panujących na drodze. Oczywiście zależne jest to także w jakimś stopniu od kierowcy i od jego techniki jazdy pojazdem. Opony zużywają się podczas normalnej jazdy, ale i nie tylko. Może do tego dojść podczas wykonywanych manewrów: przyspieszeń, nagłych zrywów oraz hamowań awaryjnych. Również dopasowanie sposobu kierowania samochodem do warunków atmosferycznych także ma wpływ na trwałość ogumienia oraz niedostosowania sposobu prowadzenia pojazdu do panujących warunków.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż skoro opony są bardzo ważne w samochodzie, to każdy kierowca powinien o nie dbać. Warto zastanowić się nad swoim sposobem kierowania pojazdu. Jeśli zmienimy styl to możemy być pewni, że opony być może posłużą nam jeszcze ładnych parę lat. Wiadomo, że każdy kierowca na to liczy. W końcu opony nie są tanie. Zawsze to jakiś dodatkowy wydatek.